Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Jokerit ja Nicklas Jensen sopimukseen

Jokerit ja Nicklas Jensen sopimukseen

 

Jokerit ja Nicklas Jensen ovat sopineet tanskalaishyökkääjän pelaamisesta helsinkiläisseurassa alkavalla kaudella. Sopimus sisältää lisäksi option kaudesta 2018-19.

-Jensen on profiililtaan voimahyökkääjä ja maalintekijä, jolla on erinomainen laukaus. Hän on isokokoinen (191cm / 92kg) ja suoraviivainen, maalille iskuja kaihtamatta menevä pelaaja, joka on 24-vuotiaana edelleen kehittymässä parhaalle tasolleen, sanoo Jokereiden GM Jari Kurri.

Jensen pelasi viime kaudella seitsemän ottelua New York Rangersin NHL-joukkueessa. AHL:ssä Hartford Wolf Packin ryhmässä hän teki 70 pelissä 32+23=55 pistettä ja oli joukkueensa tehokkain pelaaja niin maaleissa kuin pisteissä mitattuna. AHL:n maalipörssissä hyökkääjä sijoittui toiseksi.

Jensen teki NHL-debyyttinsä jo kaudella 2012-13 Vancouver Canucksin paidassa. Kaikkiaan hän on pelannut sarjassa 31 ottelua pistein 3+3=6 Canucksin ja Rangersin riveissä. AHL:ssä hyökkääjä on tahkonnut 277 peliä tehoin 86+63=149.

Tanskan maajoukkueessa Jensen pelasi viimeksi viime kauden alussa olympiakarsinnoissa, joissa hän oli joukkueensa tehokkain pelaaja. Kolmessa ottelussa hyökkääjä iski 1+3=4 pistettä. Jensen on pelannut urallaan kolmesti MM-kisoissa. Maajoukkuepelejä on vyöllä yhteensä 33 ja pisteitä syntynyt 16+9=25.

Jensen on lähtöisin samasta Herningin kaupungista kuin Jokereiden kapteeni Peter Regin. Hänet valittiin Tanskan liigan vuoden tulokkaaksi kaudella 2009-10 ennen lähtöään Kanadan junioriliiga OHL:n Oshawa Generalsiin, jossa takoi kahdella kaudella 118 pelissä 54+62=116 pistettä.

Kaudella 2012-13 Jensen pelasi Ruotsin SHL:ssä tukholmalaisen AIK:n riveissä ja voitti juniori-ikäisten pelaajien maalipörssin 17 osumalla. Hyökkääjä palaa nyt Eurooppaan neljän vuoden tauon jälkeen.

Jokerit hankki Jensenin KHL-oikeudet keväällä vaihtokaupassa Salavat Julajev Ufalta.

Jokereiden tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle




Kokenut jenkkipakki Ben Blood Jokereiden takalinjoille loppukauden sopimuksella

Kokenut jenkkipakki Ben Blood Jokereiden takalinjoille loppukauden sopimuksella

Jokerit ja kokenut yhdysvaltaispuolustaja Ben Blood ovat solmineet loppukauden kattavan pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Mestiksen pistepörssin kärkisijoilla kärkkyvä Oliver Suni loppukaudeksi Jokereihin

Mestiksen pistepörssin kärkisijoilla kärkkyvä Oliver Suni loppukaudeksi Jokereihin

Oliver Suni saapuu vahvistamaan Jokereita loppukauden kattavalla sopimuksella.

Lue lisää
Jonas Engström ei jatka Jokereissa

Jonas Engström ei jatka Jokereissa

Jokerit ja hyökkääjä Jonas Engström ovat purkaneet pelaajasopimuksen yhteisymmärryksessä.

Lue lisää
Hyökkääjä Julius Janhonen lainalle HIFK:hon

Hyökkääjä Julius Janhonen lainalle HIFK:hon

HIFK lainaa loppuviikoksi hyökkääjä Julius Janhosen Mestis-seura Hermeksestä.

Lue lisää
Tanskalaispakki Stadiin

Tanskalaispakki Stadiin

HIFK ja tanskalaispuolustaja Oliver Larsen ovat tehneet kevääseen 2026 ulottuvan sopimuksen. 26-vuotias Larsen siirtyy Stadiin KalPasta.

Lue lisää
Jonas Engström liittyy Jokereihin - Kokenut hyökkääjä tuo joukkueeseen johtajuutta

Jonas Engström liittyy Jokereihin - Kokenut hyökkääjä tuo joukkueeseen johtajuutta

Jokereiden hyökkäysosasto saa kokeneen vahvistuksen, kun ruotsalaishyökkääjä Jonas Engström liittyy joukkueeseen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Lue lisää