Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Jokerit vaikeuksien kautta voittoon jännitysnäytelmässä

Jokerit vaikeuksien kautta voittoon jännitysnäytelmässä

 

Jokerit kukisti värikkäiden vaiheiden jälkeen torstaina kauden pisimmän vieraskiertueensa päätöspelissä Amur Habarovskin voittolaukauskilpailun jälkeen maalein 5–4.

Jokerit ja Amur Habarovsk iskivät yhteen toista kertaa tällä kaudella. Ottelusta kehkeytyi kiihkeä ja tapahtumarikas kamppailu sarjapisteistä.

Jokerit osoitti raskaan vieraskiertueen kolmannessa ottelussa melkoista sitkeyttä, sillä Lauri Marjamäen luotsaama miehistö tuli päätöserässä kolme kertaa takaa-ajoasemasta tasoihin.

– Tämä oli meille iso voitto. Todella haastava reissu matkustuksineen. Oli tärkeää ottaa tästä pelistä voitto, jotta kotiinpaluu olisi helpompaa, Jokeri-hyökkääjä Steve Moses kertoi ottelun jälkeen.

Seitsemän ottelun mittaisessa tappioputkessa kotikaukaloon hurjalla taisteluilmeellä saapunut Amur Habarovsk puolusti maalin edustaa tiukasti, iski paikoista kovalla prosentilla ja maalissa yli 50 torjuntaa merkkauttanut tshekkivahti Marek Langhamer seisoi päällään tolppien välissä.

Jokerit hakkasi lähes kaksi erää päätä seinään jälleen maalipaikoissa samalla tavalla kuin tiistaina itäisen konferenssin jumbojoukkue Admiral Vladivostokin vieraana. Kolmannessa erässä punakeltaiset löysivät sopivan rentouden maalintekoon.

Jokerit hallitsi kamppailua alusta loppuun, mutta helpolla se ei tälläkään kertaa haastavassa vieraskaukalossa päässyt. Amurin ylivoima oli tilastojen valossa yksi sarjan heikoimmista, mutta nyt se rokotti vieraita peräti kolmesti ylivoimalla.

Helsinkiläisiltä maaliverkkoa heiluttivat upean ylivoimaosuman laukonut hyökkääjälupaus Kristian Vesalainen, kahdesti osunut jenkkilaituri Steve Moses ja pisteputkensa jo kahdeksan ottelun mittaiseksi kasvattanut Nicklas Jensen.

– Pelasimme hyvän ottelun. Vieraissa ei ole helppoa raapia pisteitä. Vastustaja teki tehokkaasti maalit paikoista, mutta emme lannistuneet. Jatkoimme työntekoa, toimitimme kiekkoa maalia ja ajoimme sinne mistä maalit tehdään. Joukkue osoitti luonnetta ja tulimme tasoihin joka kerta, Moses kuvaili.

Amurin maaleista vastasivat tehot 1+2 saalistanut tshekkihyökkääjä Tomas Zohorna, puolustaja Dimitri Shvidenko, Anton Lazarev ja Valentin Pjanov.

Jännitysnäytelmä huipentui voittolaukauskilpailussa, jossa Jokerit vei lisäpisteen. Helsinkiläisiltä kylmänviileitä ja taidokkaita maaleja tehtailivat Nicklas Jensen, Steve Moses ja Brian O´Neill.

Ottelusta äärimmäisen värikkään Jokereiden hurjan nousun, kahdeksan maalin ja draaman kaaren lisäksi teki myös se, että molemmat joukkueet vaihtoivat maalivahteja. Latvialaisvahti Janis Kalnins tuli helsinkiläisten tolppien väliin kolmannessa erässä 4–3-takaiskun jälkeen Ryan Zapolskin tilalle. Amur puolestaan sekoitti voittolaukauskilpailussa pakkaa vaihtamalla kesken kaiken maalille Alexei Muryginin.

Jokerit raapi Kiinan- ja Venäjän Kaukoidän kiertueeltaan kolmesta ottelusta kaksi voittoa.

– Tiedossa oli, että tämä on haastavin reissu joukkueelle tällä kaudella. Pysyimme Suomen ajassa, matkustusta oli paljon, söimme keskellä yötä ja unen kanssa oli omat haasteensa. Teimme joukkueena hyvin töitä yhdessä ja selvisimme niistä haasteista. Pelasimme kolmessa ottelussa hyvin, mutta Admiralia vastaan olimme tehottomia ja hävisimme siksi. Neljä pistettä kuudesta on hyvä tulos. Yksikin piste vähemmän olisi ollut pettymys, Moses niputti kauden pisimmän vieraskiertueen annin.

Jokerien kausi jatkuu maanantaina kotiottelulla Joonas Nättisen, Mikael Ruohomaan ja Juuso Puustisen edustamaa Neftehimik Nizhnekamskia vastaan.

Jokereiden tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


Jokerit - logo

Jokerit - 2018-2019 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2018-2019

Ottelut kaudella 2018-2019

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Kokenut jenkkipakki Ben Blood Jokereiden takalinjoille loppukauden sopimuksella

Kokenut jenkkipakki Ben Blood Jokereiden takalinjoille loppukauden sopimuksella

Jokerit ja kokenut yhdysvaltaispuolustaja Ben Blood ovat solmineet loppukauden kattavan pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Mestiksen pistepörssin kärkisijoilla kärkkyvä Oliver Suni loppukaudeksi Jokereihin

Mestiksen pistepörssin kärkisijoilla kärkkyvä Oliver Suni loppukaudeksi Jokereihin

Oliver Suni saapuu vahvistamaan Jokereita loppukauden kattavalla sopimuksella.

Lue lisää
Jonas Engström ei jatka Jokereissa

Jonas Engström ei jatka Jokereissa

Jokerit ja hyökkääjä Jonas Engström ovat purkaneet pelaajasopimuksen yhteisymmärryksessä.

Lue lisää
Hyökkääjä Julius Janhonen lainalle HIFK:hon

Hyökkääjä Julius Janhonen lainalle HIFK:hon

HIFK lainaa loppuviikoksi hyökkääjä Julius Janhosen Mestis-seura Hermeksestä.

Lue lisää
Tanskalaispakki Stadiin

Tanskalaispakki Stadiin

HIFK ja tanskalaispuolustaja Oliver Larsen ovat tehneet kevääseen 2026 ulottuvan sopimuksen. 26-vuotias Larsen siirtyy Stadiin KalPasta.

Lue lisää
Jonas Engström liittyy Jokereihin - Kokenut hyökkääjä tuo joukkueeseen johtajuutta

Jonas Engström liittyy Jokereihin - Kokenut hyökkääjä tuo joukkueeseen johtajuutta

Jokereiden hyökkäysosasto saa kokeneen vahvistuksen, kun ruotsalaishyökkääjä Jonas Engström liittyy joukkueeseen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Lue lisää